Jak si poradit s pupínky po holení a zarůstajícími vousy

Řada mužů se potýká s podrážděním pokožky po holení a u některých z nich může dojít ke vzniku chronického typu podráždění s názvem pseudofolliculitis barbae, zkráceně PFB. Tato diagnóza znamená, že se po holení tvoří bolestivé pupínky. Gillette® přináší tipy, které vám s prevencí zarůstání vousů a podrážděním po holení pomohou.

Pupínky po holení: zde je postup

Pupínky po holení a zarůstající vousy mají svůj původ v geneticky dané tendenci k mimořádně kudrnatým vousům. Nepravidelný tvar kudrnatých vousů způsobuje, že vousy mají během dorůstání sklon tlačit proti povrchu pokožky. Tento genetický faktor má za následek, že zarůstající vousy a pupínky po holení jsou velmi běžné u mužů afrického a indoevropského původu. Rozhodně ne všechny pupínky po holení jsou PFB. Pokud máte dojem, že se vás diagnóza PFB týká, obraťte se nejprve na dermatologa, aby vás prohlédl a ošetřil příznaky zarůstajících vousů.

Kromě genetických faktorů existuje několik dalších věcí, ke kterým může během holení dojít a které mohou způsobit výskyt pupínků. Když jsou vousy suché, má strojek s oholením problémy, což vede ke škubání a tahání. Nejenže je to nepříjemné, ale špičky vousů mohou být odříznuty pod úhlem, což následně usnadní jejich proniknutí do pokožky při dorůstání a zvýší riziko výskytu pupínků po holení.

Po oholení hrudek a zarostlých chloupků

Tipy pro minimalizaci výskytu pupínků během holení:

1

Hydratovat a exfoliovat:

Nejprve pokožku hydratujte, abyste vousy změkčili. Suché vousy se hůře holí a snadno zarůstají. Nejvhodnější je holit se v teplé sprše nebo po ní. Další možností je na tvář na minutu až dvě přiložit ručník namočený do horké vody. Z pokožky odstraňte odumřelé kožní buňky pomocí peelingu nebo mycí emulze na obličej.

2

Napěnit:

Používejte kvalitní gel nebo pěnu na holení určené pro citlivou pokožku. Přípravek rozetřete po tváři, až se vytvoří pěna. Tím hydratujete vousy, čímž ochráníte pokožku před podrážděním při holení. Než se začnete holit, nechte přípravek chvíli působit.

3

Oholit:

Nejdůležitější je, abyste používali holicí strojek určený pro citlivou pokožku — například Gillette SkinGuard se speciální technologií, která zajišťuje, aby břity oholily vousy, a zároveň chrání pokožku. Před holením si zkontrolujte břity: tupé břity mohou za vousy tahat a vytrhávat je, a způsobit tak podráždění a zarůstání vousů. Holte se lehkými jemnými tahy. Stejné místo neholte příliš opakovaně — to může způsobit podráždění. Holicí hlavici často oplachujte a v průběhu holení opakovaně nanášejte gel na holení. Vousy rostou mnoha různými směry — snažte se holit ve směru, který je vám nejpříjemnější. Nejcitlivější partie holte až jako poslední. Pokud gel na holení působí na pokožce déle, vousy budou měkčí a budou se snáze holit. Pomocí zarovnávacího břitu na zadní straně hlavice vytvoříte přesné linie a oholíte i těžko přístupná místa, jako je oblast pod nosem.

4

Uklidnit:

Opláchněte si obličej studenou vodou a osušte se ručníkem. Vetřete hydratační krém po holení, který zajistí hydrataci a zklidnění pokožky. Snažte se holit pravidelně, aby vousy nenarostly do takové délky, kdy se dostávají znovu na povrch pokožky.

Hydratace, pěna nebo gel na holení, holení a zklidnění — tyto čtyři kroky vám spolu s produkty na holení Gillette pomohou zbavit se podráždění pokožky po holení.

Tipy na zklidnění PFB (podráždění pokožky po holení) najdete v našem článku o podráždění pokožky po holení.

Byl tento článek užitečný?