Holení namokro nebo holení nasucho
Holení namokro nebo holení nasucho (holení holicím strojkem s břity nebo elektrickým holicím strojkem)
Holit se namokro nebo nasucho je otázka, kterou si muži kladou už od… ano, už od vynálezu elektrického holicího strojku. Muži si odstraňují vousy tisíce let a používají k tomu různé prostředky. Pro mnoho mužů představuje holení vousů klíčovou součást péče o vzhled – s holicím strojkem začínají každý nový den. Holení holicím strojkem s břity i holení elektrickým holicím strojkem jsou účinné metody, takže volba skutečně závisí na osobních preferencích a faktorech, jako jsou individuální očekávání a zvyklosti při holení. My pro vás tuto záhadu rozluštíme, abyste si mohli pro sebe vybrat tu nejlepší možnost.
V čem se liší?
Základní rozdíl mezi holením holicím strojkem s břity a holením elektrickým holicím strojkem je způsob ustřižení vousu.
Holicí strojek
Při holení břitem se vous ustřihne jediným tahem břitu.
Elektrický holicí strojek
Při použití elektrického holicího strojku vous stříhají dva břity jako při použití nůžek.
Základní informace o holení namokro Holení břitem a efekt hystereze
Holicí strojky s břity využívají jev nazývaný „hystereze“, což je jen vznešené označení pro skutečnost, že jakmile se břit dotkne vousu, před oholením ho nejdříve nazdvihne z folikulu.
Současné holicí strojky mají dva i tři břity (nebo více — jako v případě holicího strojku Gillette ProShield, který jich má 5), a ty jsou umístěny takovým způsobem, že vous oholený po povytažení z folikulu se vrací zpět pod povrch pokožky. Výsledkem je pak hladké oholení.
To znamená, že lze dosáhnout hladkého oholení. Při precizní konstrukci holicího strojku je holení také pohodlné.
Základní informace o holení nasucho (elektrickým holicím strojkem)
Elektrický holicí strojek má dvě části, které slouží k oholení vousu: tenkou perforovanou kovovou planžetu a soubor tenkých břitů, které se pod touto planžetou velmi rychle pohybují tam a zpět. Malé perforované otvory v planžetě jsou hladké navenek, ale ostré uvnitř a fungují jako druhý břit.
Elektrické holicí strojky využívají k dosažení dlouhodobého efektu oholení elasticitu pokožky. Holicí strojek tlačí na pokožku a pohybuje s ní se stejným efektem, jako když loď rozráží vlny.
V důsledku toho přichází pokožka do kontaktu s otvory v planžetě a vousy se více obnaží.
Po ustřižení se zbytek vousu zatáhne zpět pod povrch pokožky, takže výsledkem je hladké oholení.
Existují dva základní typy elektrických holicích systémů: rotační a lineární. Oba systémy používají planžetu, která zůstává v kontaktu s pokožkou, a holicí část (soubor břitů), která se pohybuje pod ní. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma systémy je směr, ve kterém se břity pohybují.
Rotační elektrické holení
U rotačního systému se břity pod planžetou pohybují v kruzích.
Lineární elektrické holení
U lineárního systému se břity pohybují lineárně z jedné strany na druhou. Všechny holicí strojky Braun jsou lineární planžetové.
Co je pro mě nejlepší?
Jak holicí strojky s břity, tak elektrické holicí strojky mohou poskytnout pohodlné, hladké oholení, po kterém všichni toužíme – zda se holit nasucho nebo namokro je věc osobní preference a závisí to na faktorech, jako jsou individuální očekávání a návyky při holení. Je také dobré si uvědomit, že pokožce trvá přibližně měsíc, než si na novou metodu holení zvykne. Pokud přecházíte z jedné metody na druhou, poskytněte své pokožce trochu času, aby se přizpůsobila.
Ať už si vyberete jakoukoliv metodu, nezapomeňte pak opláchnout umyvadlo.
Byl tento článek užitečný?