Péče o holicí strojek

Jak pečovat o holicí strojek: čIštění břitů a tipy na uchovávání

Běžné použití holicího strojku

I když používáte holicí strojek bez chyby, podléhá opotřebení. Nekvalitnímu oholení se vyhnete tak, že budete holicí strojek udržovat čistý – děláte to správně?

Holicí strojky Gillette vděčí za svou výkonnost přesné geometrii: velikost a tvar břitů a jejich umístění od sebe, způsob, jakým jsou břity upevněny v holicí hlavici, způsob, jakým je rukojeť holicího strojku upevněna k holicí hlavici a její výkyvný mechanismus.

Je to přesný nástroj, za jehož jednotlivými částmi stojí řada designových prvků. I když holicí hlavici lze vyměnit, neměli byste to dělat, dokud ji zcela nevyužijete.

Při snaze vyčistit břity holicího strojku byste je mohli neúmyslně poškodit.

Co nedělat přI údržbě holicího strojku

I když chcete svůj holicí strojek s těmi nejlepšími úmysly vyčistit, mohli byste ho neúmyslně poškodit a snížit životnost jeho břitů. Mezi dvě časté chyby při čištění patří:

  • Poklepávání holicím strojkem o umyvadlo. Oklepání holicího strojku o umyvadlo může vážně poškodit jeho precizně navržené části.

  • Otírání strojku ručníkem. Někteří muži se tak snaží osušit břity a prodloužit tím jejich životnost. Místo toho ale mohou břity poškodit a vystavit se riziku méně efektivního oholení. Nechte holicí strojek raději uschnout.


Každá část holicí hlavice Gillette je upevněna pod přesným úhlem a v přesné poloze tak, aby bylo výsledné oholení hladké a komfortní. Špatné návyky při čištění mohou mít na tuto geometrii negativní vliv.

Správná údržba holicího strojku

Tipy pro čištění holicího strojku:

  • Po každých několika tazích podržte břity holicího strojku pod tekoucí vodou a nechte holicí hlavici propláchnout zepředu a zezadu vodou, aby vytekly kousky vousů a jiné nečistoty.
  • Nadměrné množství vody oklepejte a nechte strojek oschnout.

  • Holicí strojek uložte na bezpečné místo. Pokud jste holicí strojek koupili s držákem, můžete ho ukládat v něm.

Pokud nechcete nechávat vodu zbytečně téct, můžete holicí hlavici také propláchnout ve vodě napuštěné do umyvadla nebo kelímku.

Pokud používáte holicí strojek s výkyvnou hlavou, jako jsou holicí strojky řady Gillette Fusion5, lze břity oplachovat velmi snadno. Mají tzv. otevřenou architekturu holicí hlavice, takže ještě nikdy se tak snadno nedaly vodou čistit.

Správná údržba a čištění holicího strojku by se měly stát každodenní součástí vašeho holení. Řádné čištění holicího strojku pomůže zlepšit výkonnost a životnost holicího strojku.

Byl tento článek užitečný?